Gandrīz katrā mājoklī atrodami podi ar telpaugiem – tie ne tikai izdaiļo vidi un rada estētisku noskaņu, bet arī sniedz praktisku labumu: bagātina gaisu ar skābekli, absorbē kaitīgās vielas un samazina putekļu daudzumu.
Lai augi priecētu ar veselīgu izskatu un koši zaļām lapām, tiem jānodrošina pareiza kopšana. Viena no biežāk sastopamajām problēmām ir balts pārklājums uz augsnes virsmas puķupodā, kas bieži vien izskatās kā pelējums. Kas izraisa šādu parādību un kā ar to cīnīties – par to ir vērts uzzināt.
Lasi arī: Koks, kas izsūc enerģiju – kāpēc to nevajadzētu nekādā gadījumā stādīt pie mājas vai dārzā
Baltais pārklājums uz augsnes virsmas ir nekas cits kā apūdeņošanas ūdenī esošie sāļi. Augsnes augšējais slānis kalpo kā sava veida “filtrs”, kas aiztur augam nevēlamos elementus. Retākos gadījumos tas var nozīmēt arī pārlieku mitrumu vai pelējumu.
Pārmērīgs mitrums var veicināt pelējuma veidošanos. Tas izpaužas kā balts vai pelēcīgs pūkains slānis. Ja podam nav labas drenāžas, ūdens netiek pienācīgi novadīts, kas rada labvēlīgus apstākļus sāļu vai pelējuma uzkrāšanai.
Lasi vēl: WhatsApp slepenās funkcijas: no formatēšanas līdz automātiskai tulkošanai
Tomēr visbiežāk šādu baltu pārklājumu pēc augu laistīšanas nenovērojam, jo akas ūdens nav hlorēts un nesatur tik daudz sāļu. Papildus tam, ka baltais aplikums sabojā kopējo estētisko izskatu, tas kaitē arī augu saknēm. Arī pārmērīga mēslošana var radīt sāļu pārpalikumu, kas nosēžas augsnē.
Ir arī gadījumi, kad baltais slānis veidojas kā sāļu vai mēslojuma uzkrājums no paša substrāta. Šāds pārklājums bieži parādās ne tikai uz augsnes, bet arī uz puķupoda iekšējām malām. To var novērst, pārstādot augu svaigā augsnē un laiku pa laikam skalojot veco substrātu ar lielāku daudzumu ūdens, lai izskalotu uzkrātos sāļus. Tāpat noderēs mīkstāka ūdens izmantošana – piemēram, lietus, filtrēts vai vārīts ūdens.
Lai precīzi noteiktu, kas izraisa konkrēto aplikumu, jāskatās tā struktūra – ja tas ir sauss un drupans, visticamāk, tie ir sāļi vai minerālvielas. Ja aplikums ir pūkains un mitrs, tad tas, iespējams, ir pelējums. Katrā gadījumā situāciju var uzlabot, nomainot augsnes virskārtu, pielāgojot laistīšanu un nodrošinot piemērotus augšanas apstākļus.
Risinājumi…
Šķir otru lapu, lai lasītu tālāk